Festiwal La Merce

Co roku, pod koniec września w Barcelonie organizowany jest Festiwal La Merce – największe święto Barcelony. Katalończycy wierzą, że La Mare de Deu de la Merce uratowała miasto przed plagą szarańczy w 1687 roku. W 1887 roku papież Pius IX mianował ją patronką diecezji barcelońskiej. Fiesta w Barcelonie trwa przez pięć dni (od piątku do wtorku). Pierwszy festiwal zorganizowany został w 1902 roku i symbolizował pożegnanie lata i powitanie jesieni. Poniżej znajdziecie garść praktycznych wskazówek, m.in. co zrobić z samochodem podczas trwania festiwalu, co warto obejrzeć i na co zwrócić uwagę.

Najważniejsze atrakcje

Jedną z tradycji festiwalu La Merce jest Parada Gigantów i Cavalcada. Grupy artystyczne przez cały rok przygotowują się do tego wydarzenia. Ulicami miasta przechodzi barwna parada postaci w gigantycznych rozmiarach. Sięgające nawet 4 metrów wysokości figury ubrane są w tradycyjne stroje ludowe. Postaci dzięki szczegółowości wykonania wyglądają niemal realnie. Wśród nich „idą” Jakub I Zdobywca wraz z drugą żoną Jolantą Węgierską. Pochód zwyczajowo podąża La Ramblą i skręca w ulicę Ferran i zatrzymuje się na placa de Jaume I przy Ratuszu.
Diada Nacional de Catalunya

Krążąc ulicami Barcelony wypatrujmy starszych ludzi tańczących Sardanę – tradycyjny taniec kataloński, symbol solidarności i jedności Katalonii. Niezwykłym zwyczajem praktykowanym podczas La Merce jest również Castellers. Zabawa polega na budowaniu wieży z ludzi. Na najniższym piętrze stają Ci najwięksi i najsilniejsi mężczyźni, na sam szczyt budowli wspinają się zaś kilkuletnie dzieci. „Ludzkie wieże” mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości, a przy ich budowaniu może brać udział nawet 100 osób.
Diada Nacional de Catalunya

Niesamowitym przeżyciem może być również uczestnictwo w Correfoc, czyli biegu ognia. Uczestnicy przebrani za demony, diabły i smoki bawią się wśród pochodni, zimnych ogni i rac. Jeśli chcemy do nich dołączyć koniecznie ubierzmy się w długie spodnie i bluzy, tak aby uniknąć poparzeń.
Diada Nacional de Catalunya

W trakcie festiwalu na każdym kroku można natknąć się na występy, parady czy pokazy. Miasto zamienia się w wielką cyrkową arenę.

Informacje praktyczne

W 2014 roku festiwal trwa od 19 do 24 września. Musimy pamiętać, że 24 jest w Barcelonie dniem wolnym od pracy – Katalończycy świętują wtedy Święto Patronki Barcelony (Dia de la Merce). Dni poprzedzające wydarzenie są niejako przygotowaniem do właściwego świętowania.

Podczas festiwalu lepiej nie korzystać z samochodów. Ulice pełne imprez, parad i ludzi skutecznie uniemożliwiają poruszanie się autami po Barcelonie. Przez cały czas festiwalu transport publiczny jeździ częściej (dotyczy to również autobusów nocnych). Organizatorzy proszą również o nie przynoszenie napojów w szklanych butelkach – związane jest to ze zwiększeniem bezpieczeństwa uczestników wydarzenia.

Udział w Festiwalu La Merce to niesamowite przeżycie. Na każdym kroku obcujemy z lokalną kulturą, poznajemy zwyczaje mieszkańców miasta i uczestniczymy w ważnych dla nich wydarzeniach. Naprawdę warto się tam wybrać!

VN:F [1.9.17_1161]
Twoja ocena:
Średnia ocena: 0.0/10 (oddane głosy: 0)

Dodaj opinię

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Barcelona, Spain went there...... The water was REALY dirty, but I loved it any way. Would go back

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Hotel Arts Barcelona. Never really a fan of the weird whale sculpture but seeing the beach brings back some great memories.

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Barcelona

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Roof of the Sagrada Familia, Spain | Incredible Pictures

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell Barcelona

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Barcelona Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
NEWSLETTER

holabarcelona.pl

Inspiruje Cię miasto Barcelona? Zapisz się na nasz newsletter, a jako pierwszy dowiesz się o ciekawych wydarzeniach związanych z Barceloną.