Klasztor Pedralbes

Opis

Za murami średniowiecznego klasztoru w dzielnicy Pedralbes nie obowiązuje już dziś zakonna klauzura. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać monastyczne życie przed wiekami, podziwiając przy okazji liczne dzieła sztuki, szaty i naczynia liturgiczne, ceramikę i meble.

Klasztor Pedralbes
Monestir Santa Maria de Pedralbes został ufundowany w 1326 roku przez Elisendę de Montcada, czwartą (i ostatnią) żonę władcy Katalonii i Aragonii, Jakuba II. Budynek był przeznaczony dla zakonu sióstr klarysek, które wprowadziły się dość szybko i mieszkały w nim przez parę ładnych stuleci. W 1972 roku Rada Miasta podpisała z mniszkami umowę, na mocy której miasto przejęło klasztor, by utworzyć w nim muzeum, natomiast siostrom wybudowany nowy konwent. Po kilku latach i licznych renowacjach, w 1983 roku klasztor w Pedralbes został otwarty dla zwiedzających.

Klasztorne budynki są jednym z najlepiej zachowanych reliktów epoki średniowiecza i gotyckiego stylu w architekturze. Kościół Santa Maria to typowe dzieło katalońskiego gotyku – szeroka nawa główna i dość surowe wnętrze. Z kościoła można przejść do kunsztownych krużganków, by dotrzeć do najważniejszego miejsca w klasztorze – Capella de Sant Miquel – kaplicy udekorowanej wspaniałymi freskami autorstwa Ferrera Bassa z 1346 roku, obrazującymi mękę Chrystusa i życie Marii.

Ale Klasztor Pedralbes to nie tylko wzniosła sztuka. Można bowiem przyjrzeć się tu nieco bardziej prozaicznym śladom mniszej codzienności – dla zwiedzających otwarte są takie pomieszczenia, jka kuchnia, refektarz, szpital czy prywatne cele i dormitoria.

Zdjęcia


Barric Gotic

Klasztor Pedralbes

Klasztor Santa Maria

Monestir De Pedralbes

Pedralbes Barcelona

Pedralbes

Monestir Pedralbes

Palau Reial de Pedralbes

Mapa

VN:F [1.9.17_1161]
Twoja ocena:
Średnia ocena: 8.5/10 (oddane głosy: 2)

Dodaj opinię

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Barcelona, Spain went there...... The water was REALY dirty, but I loved it any way. Would go back

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Hotel Arts Barcelona. Never really a fan of the weird whale sculpture but seeing the beach brings back some great memories.

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Barcelona

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Roof of the Sagrada Familia, Spain | Incredible Pictures

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell Barcelona

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Barcelona Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
NEWSLETTER

holabarcelona.pl

Inspiruje Cię miasto Barcelona? Zapisz się na nasz newsletter, a jako pierwszy dowiesz się o ciekawych wydarzeniach związanych z Barceloną.