Komunikacja miejska w Barcelonie

Komunikacja miejska w Barcelonie jest dobrze zorganizowana, dzięki czemu znacznie ułatwia sprawne poruszanie się po dużym mieście i przemieszczanie się nawet pomiędzy dość odległymi punktami w szybkim tempie. Zarówno metro, jak i tramwaje czy autobusy jeżdżą z dużą częstotliwością i do późna w nocy.

Bilety

Jeżeli planujemy przynajmniej kilkudniowy pobyt w Barcelonie – kupowanie jednorazowych biletów po prostu się nie opłaca. O wiele bardziej ekonomiczny jest bilet T10, na 10 przejazdów. Można z niego korzystać zarówno w pojedynkę, jak i w kilka osób (wówczas po wejściu do danego środka transportu musimy skasować bilet kilka razy, adekwatnie do liczby osób). Co więcej, posiadanie takiego biletu umożliwia jazdę z przesiadkami (np. z metra do autobusu)– jeżeli nie trwa ona dłużej niż 75 minut, jest liczona jako 1 przejazd. Barceloński transport publiczny obejmuje wprawdzie kilka stref, jednak w zupełności wystarczy bilet na strefę 1, obejmującą całe miasto, niektóre przedmieścia i lotnisko.

Autobus i tramwaj

Podstawowym „naziemnym” środkiem komunikacji w stolicy Katalonii, są – jak wszędzie – tramwaje i autobusy. Praktycznie na każdym przystanku możemy znaleźć mapkę trasy autobusowej, na której wszystkie linie są precyzyjnie oznakowane.

Barcelona dysponuje dwoma rodzajami tramwajów – pierwszy z nich, Trambaix, łączy centrum miasta z suburbiami i obejmuje 3 podstawowe linie: Francesc Macià – Bon Viatge; Francesc Macià – Sant Martí de l’Erm; Francesc Macià – Sant Feliu-Consell Comarcal. Swoistym dopełnieniem są Trambesòs, łączące Barcelonę z Sant Adrià de Besòs oraz Badaloną. Tu również trasa biegnie trzema liniami: Vila Olímpica – Estació de Sant Adrià; Glòries – Gorg, Badalona; Gorg – Estació de Sant Adrià.

Warto również pamiętać, że w autobusie zawsze trzeba nacisnąć przycisk sygnalizujący, że chcemy wysiąść na danym przystanku – niemal wszystkie są właściwie na żądanie. Natomiast na przystanku trzeba wystawić rękę, żeby autobus się zatrzymał.

Metro Barcelona

Niezwykle wygodnym środkiem komunikacji jest barcelońskie metro. Łączy rozmaite punkty siatką złożoną z kilku linii – jednak dość łatwo zorientować się w trasach metra, ponieważ przy każdym kiosku z biletami możemy dostać darmowy plan trasy wszystkich linii metra.

W ciągu tygodnia metro kursuje od 5 rano do północy, ale w weekendy rozkład jazdy jest bardziej dogodny: w piątek można korzystać z tego środka transportu do 2 w nocy, zaś w sobotę – całą dobę.

Kolejka miejska – Renfe

W dalszą podróż można wybrać się kolejką Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FGC). Pociągi tej linii docierają na odległe przedmieścia,  a także kursują wzdłuż całego Costa Brava: od Plaça Catalunya do Tibidabo oraz miejscowości Gràcia i Sant Gervasi.

Taksówka

Alternatywą dla komunikacji publicznej jest taksówka. W porównaniu do innych miast europejskich, ceny taksówek nie są tu zbyt wysokie, jednak czasem trzeba liczyć się z pewnymi dopłatami. I tak w weekendy możemy dopłacić 2,10 € za każdy km (mniej więcej tyle wynosi również taryfa nocna), dopłata za bagaż to ok. 1 €. Jeżeli podróżujemy płatną autostradą – opłat także dokonują pasażerowie. Możliwa jest dopłata za jazdę z niektórych rejonów, np. z lotniska czy z dworca centralnego.

VN:F [1.9.17_1161]
Twoja ocena:
Średnia ocena: 7.0/10 (oddane głosy: 1)

Dodaj opinię

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Barcelona, Spain went there...... The water was REALY dirty, but I loved it any way. Would go back

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Hotel Arts Barcelona. Never really a fan of the weird whale sculpture but seeing the beach brings back some great memories.

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Barcelona

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Roof of the Sagrada Familia, Spain | Incredible Pictures

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell Barcelona

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Barcelona Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
NEWSLETTER

holabarcelona.pl

Inspiruje Cię miasto Barcelona? Zapisz się na nasz newsletter, a jako pierwszy dowiesz się o ciekawych wydarzeniach związanych z Barceloną.