Klasztor Montserrat

Opis

W masywie górskim Montserrat, położonym nieopodal Barcelony, na wysokości 1000 m n.p.m. znajduje się zabytkowy klasztor benedyktynów. To właśnie tu bije religijne serce Katalonii, której patronką od 1881 roku jest Matka Boska (Czarna Madonna) z Montserrat. To niezwykłe miejsce jest również wartym uwagi centrum kulturalnym.

Montserrat Monastery

Początki sanktuarium Matki Bożej z Montserrat sięgają 888 roku, kiedy powstała tu pustelnia Santa Maria, podarowana klasztorowi w Ripoll przez księcia Guifré el Pelós. Następnie, w 1025 roku opat Ripoll ufundował w miejscu pustelni niewielki klasztor, który szybko zaczął przyciągać rzesze pielgrzymów, mówiących o cudach sprawionych za pośrednictwem Marii z Montserrat.

Od 1409 roku monaster jest samodzielnym opactwem. Przez lata przechodził szereg reform, został znacznie rozbudowany i już w XVII wieku stał się znanym ośrodkiem kulturalnym. W tutejszym muzeum można podziwiać m.in. zbiory malarstwa katalońskiego oraz naczynia liturgiczne z Ziemi Świętej. Przy bazylice działa również chór chłopięcy Escolania, jeden z najstarszych tego typu chórów w Europie.

Odwiedzając klasztor, warto również zatrzymać się przy XII-wiecznej romańskiej rzeźbie La Moreneta, przedstawiającej ciemnoskórą Maryję (Czarnulka z Montserrat). Czarna Madonna w prawej ręce trzyma kulę, symbolizującą kosmos, zaś na jej kolanach siedzi Dzieciątko Jezus, które unosi rękę w geście błogosławieństwa.

Mimo że Montserrat leży poza miastem, nietrudno tam dotrzeć. Z Plaça d’’Espanya w Barcelonie odjeżdża bezpośredni pociąg, którym dojedziemy do stóp góry, natomiast w dalszą podróż ruszamy kolejką linową. Na górze znajduje się hotel, zatem można spędzić tam nieco więcej czasu, delektując się pięknymi widokami i klasztornym spokojem.

Zdjęcia


Montserrat Cable Car

Madonna Z Montserrat

Montserrat Monastery Barcelona

Wzgorze Montserrat

Montserrat Mountain

Monastery Of Montserrat

Barcelona To Montserrat

Montserrat Monastery

Klasztor Montserrat

Montserrat Basilica

Bazylika Montserrat

Czarna Madonna Z Montserrat

Kosciol Montserrat

Montserrat Hiszpania

Gory Montserrat

Montserrat Barcelona

Montserrat Barcelona Spain

Kolejka Na Montserrat

Montserrat

Mapa

VN:F [1.9.17_1161]
Twoja ocena:
Średnia ocena: 9.3/10 (oddane głosy: 9)

Dodaj opinię

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Barcelona, Spain went there...... The water was REALY dirty, but I loved it any way. Would go back

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Hotel Arts Barcelona. Never really a fan of the weird whale sculpture but seeing the beach brings back some great memories.

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Barcelona

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Roof of the Sagrada Familia, Spain | Incredible Pictures

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell Barcelona

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Barcelona Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
NEWSLETTER

holabarcelona.pl

Inspiruje Cię miasto Barcelona? Zapisz się na nasz newsletter, a jako pierwszy dowiesz się o ciekawych wydarzeniach związanych z Barceloną.