Pałac Muzyki Katalońskiej

Opis

Palau de la Música Catalana to prawdziwa perła modernistycznej architektury i jedna z najważniejszych hiszpańskich sal koncertowych. Już same fasady budynku cieszą oko piękną mozaiką i niespotykanymi zdobieniami. Tymczasem to dopiero preludium do tego, co znajduje się we wnętrzu tego zabytkowego pałacu.

Palau Musica Catalana

Secesyjna budowla została zaprojektowana przez Lluisa Domenecha i Montanera. Powstawała w latach 1905 – 1908, finansowana przez katalońskich przedsiębiorców. Pałac został przeznaczony na koncerty muzyki klasycznej, orkiestr, chórów i solistów – tak zresztą jest do dziś, choć repertuar wzbogacił się o takie gatunki muzyczne, jak jazz czy katalońska muzyka etniczna.

W wystroju pałacu dominują charakterystyczne dla secesji motywy roślinne, krzywe i faliste linie czy dynamiczne rzeźby. Wielkie witraże nadają całości pewną lekkości i pozwalają światłu przenikać do sali koncertowej, tworząc niezwykłe iluminacje.

Niemalże wszystkie elementy wystroju opowiadają tu jakąś historię, stanowią fragment dziejów muzyki – zarówno tej regionalnej, jak i światowej. Jest tu zatem rzeźba przedstawiająca chór kobiet w taki sposób, jakby śpiewały katalońską pieśń „Les Flores de Maig”, podczas gdy po przeciwnej stronie cwałują Wagnerowskie Walkirie.

W centralnej części Pałacu wzrok przyciąga majestatyczna kopuła, zaprojektowana przez Antoniego Rigalta. Jej niebiesko-złota kolorystyka ma symbolizować słońce i niebo.

Zdjęcia


Palau De La Musica Barcelona

Palau De Musica Catalana Barcelona

Palau Musica Catalana

Palau Musica Catalana Barcelona

Barcelona Palau De La Musica Catalana

Palac Muzyki Katalonskiej

Palau De La Musica De Barcelona

Mapa

VN:F [1.9.17_1161]
Twoja ocena:
Średnia ocena: 10.0/10 (oddane głosy: 1)

Dodaj opinię

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Barcelona, Spain went there...... The water was REALY dirty, but I loved it any way. Would go back

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Hotel Arts Barcelona. Never really a fan of the weird whale sculpture but seeing the beach brings back some great memories.

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Barcelona

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Roof of the Sagrada Familia, Spain | Incredible Pictures

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell Barcelona

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Barcelona Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
NEWSLETTER

holabarcelona.pl

Inspiruje Cię miasto Barcelona? Zapisz się na nasz newsletter, a jako pierwszy dowiesz się o ciekawych wydarzeniach związanych z Barceloną.