Park Güell

Opis

Zwiedzając Barcelonę, nie można pominąć jednego z najciekawszych parków świata. Bajeczne schody i pawilony zaprojektowane przez Gaudíego sprawiają wrażenie krainy czarów. Istniejący od ponad 100 lat Park Güell, z widokiem na morze i panoramę miasta, to niezwykłe miejsce i niezapomniana przygoda.

Antoni Gaudi Park Guell

Już same okoliczności powstania parku są intrygujące – otóż, kataloński przedsiębiorca Eusebi Güell chciał wybudować coś w rodzaju willowego osiedla otoczonego ogrodem. Do projektu zatrudnił architekta Antoniego Gaudíego, który pracował nad tym kilkanaście lat, do 1914. Wówczas okazało się, że inwestycja jest porażką – Güell nie sprzedał ani jednego domu. Jednak po kilku latach, w 1918 miasto wykupiło całą posiadłość, by w 1922 otworzyć ją ponownie, już jako publiczny park.

Przy wejściu zwiedzający mogą ujrzeć okazałe, pięknie zdobione schody, przy których znajduje się również najbardziej rozpoznawalny znak Parku Güell – barwna, ceramiczna jaszczurka przypominająca smoka.

Pnąc się w górę po bajkowych schodach, docieramy do Gran Placa Circular – miejsca, które stanowi doskonały punkt widokowy i którego brzegi zdobi zakręcona najdłuższa ławka świata. Plac wspiera się na kilkudziesięciu potężnych kolumnach, które stanowią również urozmaicenie hallu znajdującego się poniżej.

W jednym z domów mieści się Muzeum Gaudíego – architekt bowiem przez kilkanaście lat tu właśnie mieszkał. Unikalny charakter Parku Güell sprawił, że miejsce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1984 roku.

Zdjęcia


Barcelona Park Guell Antonio Gaudi

Antoni Gaudi Park Guell

Park Guell Gaudi

Park Guell

Barcelona Park Guell

Gaudi Park Guell Barcelona

Gaudi Park Guell

Mapa

VN:F [1.9.17_1161]
Twoja ocena:
Średnia ocena: 9.5/10 (oddane głosy: 4)

Dodaj opinię

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Barcelona, Spain went there...... The water was REALY dirty, but I loved it any way. Would go back

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Hotel Arts Barcelona. Never really a fan of the weird whale sculpture but seeing the beach brings back some great memories.

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Barcelona

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Roof of the Sagrada Familia, Spain | Incredible Pictures

  Pinned: 31 Oct 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Gaudi Park Guell Barcelona

  Pinned: 22 Sep 2014
 • Barcelona Park Guell

  Pinned: 22 Sep 2014
NEWSLETTER

holabarcelona.pl

Inspiruje Cię miasto Barcelona? Zapisz się na nasz newsletter, a jako pierwszy dowiesz się o ciekawych wydarzeniach związanych z Barceloną.